ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN TARİHÇESİ


Elektrikli araçlar son 10 yılda popiler olamasına rahmen tarihi epey eskiye dayanıyor.Yüzyılın sonları ve 20. Yüzyılın başlarında elektrikli arabalar kullanılmaktaydı ve oldukça da revaçtaydı. Fakat şarj ve menzil sorunu bu araçların yaygınlaşmamasında önemli faktör olmuştur.

İlerleyen yıllarda, Henry Ford, seri üretimle içten yanmalı motorlu araçların fiyatını herkesin alabileceği bir seviyeye indirince elektrikli arabalara talep azaldı ve elektrikli arabalar bir kenara çekilip tekrar popüler olacağı zamanı beklemeye başladı.
1970 ve 1980’lerdeki petrol konusundaki sıkıntılar tekrar elektrikli arabaları raftan indirdiyse de beklenen etkiyi yapamadı çünkü elektrikli arabaların, dizel ya da benzinli araçların menzil uzunluğu ve hızlarıyla baş etmesi mümkün değildi.

Elektrikli otomobillerin tarihine gözattığımızda ilk öne çıkan kayıt 1800 yılında Volta’nın primer hücre ve bataryayı geliştirmesi oluyor. İlk yola çıkan elektrikli araçlara ait ise 2 tarih aralığı bulunmakta ilki 1834 – 1836 yılları arası ki bu tarih aralığında ilk olarak 1835 yılında Hollanda’da Profesör Stratingh’in bir model araba ürettiğinden ve ikinci olarak 1834 – 1836 tarih aralığında ABD’de Thomas Davenport’un primer bataryalı ilk elektrikli yol aracının uygulamasını yaptığı belirtilmektedir. Gustove Trouve isimli bir Fransız tarafından 1881 yılında üretilen, 3 tekerlekli ve 0,1 bg’lik, araç ve sürücüsünün toplam ağırlığı 160 kg’dı. 1883 yılında 2 İngiliz profesör’ün yaptığı elektrikli otomobil saatte 15 km hız yapabilirken menzili 16 km idi. Bu araç hız ve menzil yetersizlikleri yüzünden at arabası kullanıcısı yoğun pazarda kendine yer bulamamıştı. Bu dikkate değer bulunmayış 1894 yılında yapılan Paris – Rouen yarışında 1135 kmlik mesafenin 48 saat 53 dakikada yani ortalama 23,3 km/sa hızla katedilmesi ile son buldu.

Nikola Tesla fizik ve mühendislik alanlarında çağımızın en ilham verici bilim insanlarından biridir. Tesla, dönemin Avusturya İmparatorluğu sınırları içinde kalan Smiljan adlı köyde (günümüzde Hırvatistan) Sırp bir anne babanın oğlu olarak 1856’da dünyaya gelir ve 1947’de New York’ta hayatını kaybeder.

Modern hayatın “modern” olmasındaki en büyük pay kuşkusuz onun
Tesla_listelist-654
İleri görüşlü bir kaşif olan Nikola Tesla elektrik akımının standartlarını belirleyerek, yeni yüzyıldaki yaşantımıza çok önemli bir dokunuş bırakmıştır.
Nikola Tesla’nın ölümünden 56 yıl sonra yenilikçi ve öncü başka bir Tesla

Tesla Motors günümüzün en çok konuşulan otomobil şirketlerinden birisi ve elektrik motorlu yüksek performanslı araçlar üretiyor. Adını son derece isabetli bir tercihle alternatif elektrik akımının babasından alan Tesla Motors, bugün tüm dünyada her hamlesi merakla beklenen bir firma konumunda.
Elektrikle çalışan yüksek performanslı lüks otomobiller üreten Tesla Motors 2003 yılında Slikon Vadisi’ndeki bir grup elektrik mühendisi tarafından kurulur. O güne kadarki yaygın inanış elektriğin bir otomobil için yeterli enerji ve performansı sağlayamayacağı yönündedir. Üretimi denenen elektrikli otomobiller de bu görüşü destekler nitelikte son derece küçük, konforsuz ve sürekli şarj edilmeye ihtiyaç duyulan pilleriyle kullanışsız modellerdir.
Tesla Motors son derece agresif vizyonu ve gücünü bilimden alan üretkenliğiyle kalıpların dışına çıkmaya karar verir ve bunu son derece hızlı şekilde başarır. Bugün Tesla’nın yeni model tanıtımları otomobil endüstrisinde olduğu kadar, bilime ve yeniliğe meraklı her insan tarafından tüm dünyada nefes tutularak izleniyor.
Tesla büyük ses getiren ilk modeli olan Roadster’ı 2006 yılında sınırlı sayıda üretmeye başlar ve 2008 yılından üretiminin durduğu 2011 yılına kadar toplam 2500 adet Roadster üretilir. Tesla Roadster, spor otomobil tarihindeki mihenk taşlarından Lotus Elise kasasının altına yüksek performanslı bir elektrik motorunun koyulmasıyla elde edilir. Tabi ki bu basit tabir aracın enerji kullanım ve dağıtım teknolojilerini kapsamıyor.

Nicola Tesla’nın 1880’li yıllarda doğru akımdan alternatif akıma taşıdığı elektrik, artık 2000’li yılların mühendislerinin ellerinde otomobil tarihini değiştirecek adımlardan birine dönüşümüştür.
Tesla Roadster elektrikli bir arabada performans olmaz kalıbının üzerinde adeta pati çeker, drift yapar, tozu dumana katar. Roadster 0-100 km. arasını 3,7 saniyede kat etmektedir.

Dünyanın en iyi spor otomobillerini üreten Porsche’nin 911 Carera serisinde bu rakam 4.8 saniyedir. Neredeyse 60 senedir spor otomobil dünyasının öncü markası olan efsanevi Porsche 911 kasası, iki turbo ve Gt3 modeli haricinde 0-100 arasında Roadster’ın gerisinde kalmaktadır. Bu performans ve konfor dünya basınında hayli ses getirir.
Tesla Roadster tek şarjda 400 kilometre yol kat eder. Bu rakam ebedi bir petrol lobisi vesvesesi olarak süre gelen elektrikli otomobillerin menzil sorunu geyiklerini asfaltta önüne katıp dolu dizgin kovalamaya yetmiştir. Tek şarjda 400 kilometre demek iki şarjda Bodrum’a gidip gelmek demektir.
Tesla bunu yapabilse de biz bunu ülkemizde yapamıyoruz çünkü Tesla’nın “Supercharger” üniteleri henüz ülkemizde bulunmuyor. Ama iyi haber şirketin sitesinde 2015 sonrasında İstanbul için bir istasyon gözükmekte. Supercharger projesi bu tip araçların en büyük sorunu olan uzun pil dolum sürelerine bir çözüm olarak geliyor ve pilin yarısı sadece 20 dakikada dolabiliyor.

Ancak İstanbul’dan batıya hatta kuzeye doğru gidersek sorun yok. Öyle ki İstanbul’dan dünyanın en kuzeydeki şehirlerinden olan Norveç’in Narvik şehrine kadar bir Tesla’yla ulaşmak mümkün. Avrupa’ya yayılmış supercharger istasyonları buna olanak tanıyor. Halbuki İstanbul’dan Bodrum’a gitmeniz imkansız. Ya bi yerlerden kablo çekip milletin prizine dileneceksiniz, ya da kimi alışveriş merkezleri ya da kamusal alanlardaki sınırlı sayıdaki şarj istasyonlarında 7 saate varan uzun şarj süreleri boyunca bekleyeceksiniz.
Günümüzde elektrikli araç üreticileri yatırımlarını özellikle pil ve şarj istasyonları üzerinde yapıyorlar. Tesla yeni nesil hızlı şarj istasyonlarını “Superchargers” olarak adlandırıyor. Tesla’nın en büyük rakiplerinden BMW “SAE Combo” adını verdiği bir standardı kullanırken, bir diğer önemli üretici Nissan “CHAdeMO” adını verdiği istasyonu geliştiriyor. Bu üç büyük markanın ortak bir standart üzerinde görüşmelere başladıkları biliniyor. Sarj istasyonlarını büyük bir network gibi çalıştıracak bu yeni projeyle her marka birbirinin istasyonundan hızlı şarj yöntemiyle yararlanabilecek.
Tesla’nın Roadster modelinin ardından 2012’de Model S adındaki premium sınıftaki sedanı piyasaya çıktı. Şirket felsefesine uygun olarak otomobilin performansı yine üst düzeyde ve 0-100 km arası bir sedana göre hayli iyi bir süre olan 4.2 saniyede kat ediliyor.

Model S, sektör için haber yapan bir çok gazeteciye göre bugüne kadar yapılmış en iyi otomobil olarak tanımlanıyor. Tesla Model S’in özellikle güvenlik konusunda rakibi bulunmuyor. İsminin uzunluğundan ciddiyetini anlayabileceğiniz “Amerikan Ulusal Otoban Trafik Güvenliği Birliği” testleri Model S için mükemmel sonuçlar vermiş. Hatta birliğin standartlarının Tesla Model S için yeterli olmadığı dahi iddia edilmiş.
Elektrikli motorun neredeyse sıfır sesi ve buna rağmen sergilediği muhteşem performans bugün hala bir çok sürücü için akıl almaz bir deneyim olarak nitelendiriliyor. Ayrıca Model S tamamen elektrik motorlu üretim için tasarlanmış ilk otomobil. Başka bir elektrik motorlu araç üreticisi olan Nissan’ın LEAF modeli de özgün bir tasarım gibi gözükmesine rağmen içinde önceki Nissan araçlarda kullanılan parçalar bulunuyordu.

Pil performansı biraz daha gelişmiş Model S’de tek şarjla 425 kilometre yol yapmak mümkün. Model S, Amerika’da yine Trafik Güvenliği Birliği tarafından yılın otomobili gibi ödüller de aldı.

Model S’in değiştirilmeye ihtiyaç duyan sadece 6 parçası var.
Aracın 4 tekerleği ve 2 cam sileceği haricinde yıpranma sonucu değiştirilmesi gereken parçası yok. Üstün teknolojili bir elektrik motorlu aracın tüm artılarını sunan Model S’de mekanik işleyen parça sayısı hayli az. Otomobilde piston, krank mili, egzantrik mili gibi benzin motorlu ve klasik vites sistemli araçlarda olan hareketli parçaların bulunmaması neredeyse servise hiç ihtiyacı olmadığını gösteriyor.
2015 yılında piyasaya çıkması beklenen Model X, Lüks bir SUV ve bir minivanın pratikliğini birleştirecek tasarımıyla başka bir segmentte yolları sarsmaya devam edecek. Spor, sedan ve crossover’dan sonra Tesla’nın nasıl bir tasarım ve sınıfla ortaya çıkacağı her zamanki gibi büyük merak konusu.
Tesla’nın bugün Palo Alto, California’daki merkezinde 6000’in üzerinde çalışanı var. 37 farklı ülkenin yollarında Tesla görmek mümkün. Tesla Motors, 125’in üzerinde satış ve servis noktasıyla kendisine tutkuyla bağlı olan müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor.
Gelecekte bütün araçların elektrikle çalışabilecek olması ve fosil yakıtlara olan ihtiyacımızı azaltacak olması, yavaş yavaş da olsa yerkürenin kendini toparlamasıyla birlikte yaşam kalitemizinde artacağı gerçeği bizleri umutlandırıyor.

GEN OTOMOBİL ÜLKEMİZ TÜRKİYE’DE ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE BUNUNLA İLGİLİ ALTYAPI ÇALIŞMALARI

2014 yılında 5 kişilik bir ekiple Dr. Gürsel GÜZEL’in önderliğinde kurulan GEN Otomobil, geliştirdiği ilk elektrikli araç prototipi olan GEN1’i tamamlamasının ardından otomotiv sektöründe tecrübeli mühendisler istihdam ederek ekibini genişletmiştir. Genişletmiş olduğu ekibiyle beraber, seri üretime uygun olarak tasarlanan üç araç model için Ar-Ge çalışmaları başlatılmıştır. Sedan, hatchback ve hafif ticari modeller üzerinde çalışmalarını sürdüren firmamız, ilk olarak 2017 yılının Eylül ayında Mimar ve Mühendisler Grubu’nun düzenlediği Ar-Ge ve İnovasyon sergisinde hatchback modelinin prototipini görücüye çıkarmıştır. Üç farklı araç prototipinin tamamlanmasının ardından seri üretim için gerekli çalışmalar gerçekleştirilecektir.

Ar-Ge:

GEN Otomobil, Ar-Ge ve üretim çalışmalarını tamamen kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir. Tasarlanan otomobillerde kullanılan şasi, kabuk, motor, motor sürücü, ana aktarım organları, elektronik kontrol kartları ve kontrol yazılımları GEN Otomobil’e ait Ar-Ge ofislerinde tasarlanmaktadır.
GEN ailesinin amiral gemisi modeli olan TM-480, D sınıfı Sedan-Liftback türünde bir araçtır. Prototip üretimi 2018 Ekim ayı itibariyle tamamlanmış olan araç, MMG tarafından Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşen 3. Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi’nde sergilenmiştir. Araç üzerinde geliştirme çalışmaları devam etmektedir.
GEN Tahrik Sistemi:

Özellikler:

⦁ Motor gücü: 100 kW
⦁ Son hız: 180 km/saat
⦁ Aktarım: Tek oranlı redüktör ile 1 ileri ve 1 geri vites
⦁ Menzil: 400 km
⦁ Şarj süresi: Şehir şebekesi ile 12 saat, hızlı şarj ile 1 saat

GEN Otomobil her zaman en güncel teknolojileri takip eden, dinamik kadrosu sayesinde hızlı değişikliklere adapte olabilen, günümüz ihtiyaçlarının farkında olarak bu doğrultuda çalışmalar yapan, geliştirdiği ürünleri azami miktarda yerli imkanlarla geliştirme arzusuna sahip olan bakış açısı ile çalışmalarını yürütmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest